DSC_0999a-barbarella-beza

Decydując się na kociaka Maine Coon należy pamiętać, że kot będzie naszym towarzyszem na wiele długich lat.

Przed przybyciem kociaka do naszego domu, trzeba zaopatrzyć się w parę niezbędnych rzeczy, takich jak:

– transporterek
Transporterek przydaje się podczas przewożenia kota z miejsca na miejsce, zapewnia mu bezpieczeństwo w czasie drogi. Dla Maine Coon’a najlepiej od razu zakupić większy transporterek, taki żeby był dla niego wygodny gdy już kociak dorośnie. Dla kotek w zupełności wystarczy wielkość transporteka „2” lub „20”, a dla kocurka rozmiar 2/20 lub 3/30.

– kuweta, najlepiej o wymiarach 40x50cm — może być kryta.
Zaletą krytej kuwety jest mniejsze roznoszenie się żwirku.

– żwirek, łopatka
Na rynku jest kilka rodzajów żwirku do wyboru. Na początku najlepszym rozwiązaniem jest wybranie takiego samego żwirku jaki używany jest w hodowli. U nas używamy żwirków zbrylających; betonitowego – Benka naturalnego (żółte opakowanie) i  Golden Grey Matser oraz drewnianego Benek Supercorn (kukurydziany, drewniany zbrylający się). Zaletą żwirku drewnianego jest to, że można go wyrzucać do toalety w przeciwieństwie do żwirku betonitowego.

– miseczki na jedzenie i wodę
Potrzebne są dwie lub trzy miseczki, jedna większa na wodę którą kociak musi mieć cały czas dostępna i jedna na suchą karmę oraz druga na mokrą karmę (karma z puszek, saszetek lub np. wołowina).

– obcinarka do pazurów oraz grzebień i szczotka (zgrzebło).

Zasady pielęgnacji Maine Coona są opisane w dziale „Pielęgnacja Maine Coon?a”

– Drapak
Na początek dla małego kociaka wystarczy mały drapak, nawet sam słupek owinięty sznurkiem sizalowym z podstawą. Oczywiście, można od razu zakupić większy drapak który kociak maine coon będzie mógł zarówno drapać, jak i wylegiwać się na nim. Większość kotów lubi przebywać wysoko, dlatego są szczęsliwe gdy mają w domu wysoki drapak.

– Puder
Polecamy puder firmy Johnsons Baby dla dzieci, który można kupić w aptekach lub sklepach z kosmetykami.

– Zabawki
Kociaki Maine Coon lubią bawić się różnego rodzaju myszkami, piłeczkami, piórkami na patyku i innymi zabawkami.

– Legowisko
Zakup legowiska można odłożyć na poźniej, ponieważ kocięta maine coon są bardzo towarzyskie i w większości przypadków spią z człowiekiem w łóżku lub w jego pobliżu. Dosyć często zakupione legowisko stoi puste, ponieważ kot z niego nie korzysta, gdyż woli przebywać w pobliżu swojego właściciela.

Są to praktycznie wszystkie rzeczy które są potrzebne kociakowi w nowym domu. Na rynku jest bardzo duży wybór różnego rodzaju kuwet, transporterków, drapaków, szczotek, zabawek, itd. Zawsze każdemu przyszłemu właścicielowi kociaka z naszej hodowli służymy radą i pomocą w wyborze kocich akcesoriów.
img_4909a-tytulowa-300x232